උණුසුම් පුවත්
ජනාධිපතිවරණයට තාවකාලික හැඳුනුම්පත් නිකුත් කිරීම ඔක්තෝබර් 18 දා සිටතද වැසි පිලිබඳ අනතුරු ඇඟවීම් තවදුරටත්…කොළඔ ජාත්‍යන්තර පොත් ප්‍රදර්ශනය අද(20) සිට ආරම්භ වේ.ජගත් ඕසෝන් දිනය අදයිඅයහපත් කාලගුණය ඉදිරියටත්පක්ෂය හැරගිය ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රිවරු 5 දෙනෙකුට විරුද්ධව විනය පියවර ගැනිමට දයාසිරි සුදානම්පහල යාන් ඔය ව්‍යාපෘතියෙන් ඉඩම් අහිමි වූ ජනතාව අද (31) දහවල් හොරොව්පොතාන නගරයේදී උද්ඝෝෂනයක නිරත වූහ.යුද හමුදාපතිවරයා වශයෙන් මේජර් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා පත්කරයි.මොනම හේතුවක් නිසාවත් ශ්‍රී.ල.නි.පය -පොහොට්ටුවට දිය කරන්න අපි සූදානම් වෙන්නේ නෑ..දුමින්ද දිසානායකවියළි කාළගුණය නිසා දිස්ත්‍රික්ක 20 ක ජනතාව ජල හිඟයෙන් පීඩා විඳී..

හරිත කොළඹ සහ ලෝක පුනර්ජනනීය බලශක්ති 19වන සැසිය මෙවර ශ්‍රී ලංකාවේ දී

0 472

හරිත කොළඹ සහ ලෝක පුනර්ජනනීය බලශක්ති 19වන සැසිය මෙවර ශ්‍රී ලංකාවේ දී පැවැත්ටීමට නියමිතය.

මෙම සම්මේලනය 2019 සැප්තැම්බර් 29 සිට ඔක්තොම්බර් 04 වන දා දක්වා පැවැත්වීමට සැලසුම් කොට තිබෙන බව මහානගර හා බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මහතා පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාව  දැනමටත් හරිත ක්‍රියාවලිය අනුව අන්තර්ජාතික තෙත්බිම් සහතිකය ලබා තිබෙන අතර එයත් සමඟම කොළඹ නගරය මුල් කරගනිමින් මෙම හරිත සංවර්ධනය ප්‍රවර්ධනය කිරීම වැදගත් බව අද (28) මහානගර හා බස්නාහිර සංවර්ධන අමාත්‍යංශයේ පැවැති මාධ්‍ය හමුවක් අමතමින් අමාත්‍යවරයා තව දුරටත් ප්‍රකාශ කළේය.

වත්මන් රජය ක්‍රියාත්මක කරන බස්නාහිර පළාත මහ නගරයක් බවට පත් කිරීමේ දැවැන්ත නාගරික ක්‍රියාන්විතය මේවන විට ආරම්භ කොට ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතින බව නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ සභාපති ජගත් මුණසිංහ මහතා කීය. එම නගර සංවර්ධනයේ අරමුණු අනාගතය වෙනුවෙන් තවදුරටත් සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා අවැසි සහාය දැක්වීම ද මෙම සම්මේලනයේ අරමුණ බවද ජගත් මුණසිංහ මහතා තව දුරටත් අදහස් දක්වමින් කියා සිටියේය.

නගර සංවර්ධනයේදී පරිසර හිතකාමී බලශක්තිය, අඩු පිරිවැය ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පය, පුනර්ජනනී බල ශක්ති උත්පාදනය, වැඩිවන බලශක්ති ඉල්ලුමට විසදුම් ලබා දීම, සුහුරු නගර සහ අධික වාහන තදබදය ඇතුළු ප්‍රවාහන ගැටලු වැනි විවිධ ක්ෂේත්‍රයන් පිළිබඳව මෙම සම්මේලනයේදී සාකච්ඡාවන බව ලෝක ප්‍රතිචක්‍රීකරණ මහා සම්මේලනයේ  සම සභාපති විද්‍යා අමරපුර මහතා පැවසීය.

මෙම අවස්ථාවට ලෝක ප්‍රතිචක්‍රීකරණ මහා සම්මේලනයේ  සභාපති මහාචාර්ය ඒ. සේයිග් මහතා ද සහභාගී විය.

post add media course 01

Leave A Reply

Your email address will not be published.