උණුසුම් පුවත්
කොළඔ ජාත්‍යන්තර පොත් ප්‍රදර්ශනය අද(20) සිට ආරම්භ වේ.ජගත් ඕසෝන් දිනය අදයිඅයහපත් කාලගුණය ඉදිරියටත්පක්ෂය හැරගිය ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රිවරු 5 දෙනෙකුට විරුද්ධව විනය පියවර ගැනිමට දයාසිරි සුදානම්පහල යාන් ඔය ව්‍යාපෘතියෙන් ඉඩම් අහිමි වූ ජනතාව අද (31) දහවල් හොරොව්පොතාන නගරයේදී උද්ඝෝෂනයක නිරත වූහ.යුද හමුදාපතිවරයා වශයෙන් මේජර් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා පත්කරයි.මොනම හේතුවක් නිසාවත් ශ්‍රී.ල.නි.පය -පොහොට්ටුවට දිය කරන්න අපි සූදානම් වෙන්නේ නෑ..දුමින්ද දිසානායකවියළි කාළගුණය නිසා දිස්ත්‍රික්ක 20 ක ජනතාව ජල හිඟයෙන් පීඩා විඳී..“කිරෙන් සපිරි දැයක්”- ජාතික වැඩසටහන අද ජනපති ප්‍රධානත්වයෙන්ලෝක විනාශය හෝ මුරුගසන්වරුසාව හෝ ඇති වුනේ නැත්තම්, මේ අවුරුද්දේ ජානාධිපතිවරණය තියනවා..

නවීන ලෝකයේ දියුණුවත් සමඟ, දැන් උපත් ආබාධ වලට බියවිය යුතු නැහැ

8 1,005

උපත් ආබාධ ඇති දරුවන්ට නිසි ප්‍රතිකාර නොමැති නමුත්, නවීන විද්‍යාව හා තාක්ෂණයේ දියුණුවත් සමඟ වර්තමානය වන විට මෙම තත්ත්වය වළක්වා ගැනීමට හා පාලනය කිරීමට ප්‍රතිකාර ඇති බව සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් විශේෂඥ වෛද්‍ය අනිල් ජාසිංහ මහතා ප්‍රකාශ කළේය.

 සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල්වරයා මේ බව ප්‍රකාශ කළේ, ඊයේ (05) ශ්‍රි ලංකා වෛද්‍යවරුන්ගේ සංගමයේ පැවැති ලෝක උපත් පාලන දිනයේ නිල උත්සවය අමතමිනි.

ශ්‍රි ලංකාවේ සෑම වසරකදීම උපත් ආබාධ සහිත දරුවන් 5800ක් මෙලොව එළිය දකින අතර ඉන් දරුවන් 650ක් සිය පළමු උපන් දිනය සැමරීමට පෙර මෙලොව හැර යන බවත් තවත් 200 දෙනෙක් පමණ දරුණු උපත් අබාධවලින් ජීවිත කාලය පුරා පීඩා විඳින බව ශ්‍රී ලංකා වෛද්‍ය සංගමයේ ලේකම් ප්‍රජා වෛද්‍ය විශේෂඥ වෛද්‍ය කපිල ජයරත්න මහතා ද ප්‍රකාශ කරයි.

ඓතිහාසික මත ධාරාවන් ඔස්සේ විමසීමේදී පැහැදිලි වූ කරුණක් වන්නේ උපත් ආබාධ ඇති දරුවන්ට නිසි ප්‍රතිකාර නොමැති බවයි.වර්තමානය වන විට ලංකාවේ කාන්තාවන් 360860ක් පමණ ගර්භණී භාවයට පත් වේ. ඉන් 99% ක් සඳහා සෞඛ්‍ය කාර්ය මණ්ඩලයේ මැදිහත් වීම යටතේ ලියාපදිංචි සහ සත්කාරක සේවා ලබා දීම සිදු කරයි. ඉන් 94%ක් පමණ දරු උපත් සිදු වන්නේ රජයේ රෝහල්වල වීමද තවත් විශේෂත්වයකි. වර්තමානය වන විට ස්කෑන් පරීක්ෂණයක් යටතේ කළල ආබාධ හෝ විකෘතිතා සති 18-20ත් අතර කාලයේදී හදුනා ගැනීමට හැකියාව තිබෙන නිසා උපත් ආබාධවලින් තොර දරු උපතක් සිදු කිරීමට හැකි බව ද ශ්‍රි ලංකා වෛද්‍ය සංගමයේ සභාපති අනුලා විජේසුන්දර මහත්මිය පැවසීය.

මීට අමතරව හදවත් ආබාධ ඇති දරුවන් සඳහා ලිට්ල් හාර්ට්ස් ව්‍යාපෘතිය යටතේ විශාල මැදිහත් වීමක් සිදු කරයි. වර්ෂයකට හදවත් සැත්කම් 2000ක් පමණ මෙරට සිදුවන අතර විකිරණ මාර්ගයෙන් සැත්කම් 1000ක් පමණ සිදු වේ. මේවන විටත් ජාතික ළමා රෝහලේ වෙනමම ගොඩනැගිල්ලක් නවීන උපාංග සහිතව ඉදි කරනු ලබයි. මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා බිලියන 2ක පමණ පිරිවැයක් දැරීමට සිදුවන බවත් ඒ සඳහා ස්වේච්ඡා සංවිධාන මඟිනුත් ආධාර ලැබෙන අතර සියලු දෙනාගේම සහාය මේ සදහා ලබා දෙන්නේ නම් වැදගත් බව ලිට්ල් හාර්ට්ස් ව්‍යාපෘතියේ ළමා රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය දුමින්ද සමරසිංහ ප්‍රකාශ කළේය.

මෙම අවස්ථාවට පවුල් සෞඛ්‍ය කාර්යංශයේ අධ්‍යක්ෂිකා ප්‍රජා වෛද්‍ය විශේෂඥ චිත්‍රමාලීද සිල්වා , සෞඛ්‍ය ප්‍රවර්ධන කාර්යංශයේ අධ්‍යක්ෂිකා අධ්‍යක්ෂිකා ප්‍රජා වෛද්‍ය විශේෂඥ පබා පලිහවඩන, කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය පීඨයේ මහාචාර්ය වජිර දිසානායක, ශ්‍රි ලංකා ළමා සංවර්ධන සංගමයේ සභාපති ළමා මානසික රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය සරාජි විජේසේකර යන මහත්ම මහත්මීන් සහභාගී විය.

post add media course 01
8 Comments
 1. previc bichara says

  Thank you to your curiosity in Investment Recommendation.

 2. Zachary says

  Thanks to your interest in Funding Recommendation.

 3. Joanna says

  Your style is very unique compared to other folks I have read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this
  page.

 4. tinyurl.com says

  I have learn a few excellent stuff here. Certainly
  worth bookmarking for revisiting. I wonder how so
  much effort you put to make this kind of magnificent informative site.

 5. Henry says

  Hi there, yeah this piece of writing is actually good and I have learned lot of things from it concerning
  blogging. thanks.

 6. Sandy says

  This post is invaluable. Where can I find out more?

 7. Amanda says

  Hello, yeah this article is actually fastidious and I have learned lot of things
  from it concerning blogging. thanks.

 8. Roman says

  Hi Dear, are you in fact visiting this site regularly, if so then you will definitely get fastidious
  know-how.

Leave A Reply

Your email address will not be published.