උණුසුම් පුවත්
බාබර් සැලුන් සහ රුපලාවන්‍යගාර සඳහා මාර්ගෝපදේශයක් නිකුත් කරයි..ලබන සතියේ සිට සියලු පෞද්ගලික ආයතන වැඩ කිරීමට එකඟ වෙයි..දෛනික ජන ජීවිතය සහ ආයතනික ක්‍රියාකාරිත්වය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම මැයි 11 වැනිදා ඇරඹෙයි..ඇඳිරි නීතිය පිළිබද නවතම දැනුම්දීම..නාවික හමුදාව නිකුත් කර ඇති විශේෂ නිවේදනය..දුෂ්කරතාවයට පත්ව තිබෙන ජනමාධ්‍යවේදීන්,කලා කරුවන්,ස්වයං රැකියාවල නිරත වූ අය වෙනුවෙන් සහනයක් ලබාදීමට රජයේ අවධානය යොමු කෙරේකොරෝනා වෛරසය ආසාදිත මුළු රෝගින් සංඛ්‍යාව 188 වෙයි.කොවිඩ් -19 වෛරසය ආසාදනයෙන් සිදු වූ 06 වන කොරෝනා ආසාදිත මරණය වාර්තා වේ…නවතම ඇඳිරි නීති නිවේදනය..සුපිරි වෙළද සැල් හිමියන්ට තැපැල් දෙපාර්තමේන්තුවෙන් ආරාධනාවක්

දෙවුන්දර තුඩුවේ පිට පේදුරු තුඩුවට සාහිත්‍ය පාලමක් ග්‍රන්ථ පරිවර්ථන ව්‍යාපාතිය ආරම්භ වෙයි

0

ජාතික පුස්තකාල හා ප්‍රලේඛන සේවා මණ්ඩලය විසින් ග්‍රන්ථ ප්‍රකාශන ව්‍යාපෘති කිහිපයක් ක්‍රියාත්මක කරනු ලබන අතර මෙය පුළුල් කරමින් ශ්‍රි ලාංකේය ජාතින් අතර සාහිත්‍ය වර්ධනය කිරිම උදෙසා සිංහලෙන් ලියාවුණු සාහිත්‍ය කෘති දෙමළ භාෂාවෙනුත්,දෙමළ භාෂාවෙන් ලියාවුණු කෘති සිංහල භාෂාවෙනුත් පරිවර්තනය කිරිම ප්‍රධාන අරමුණ විම වස් මෙහි සමාරම්භක උළෙල අධ්‍යාපන අමාත්‍ය අකිල විරාජ් කාරියවසම් මහතාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ දි පැවැති විය.

එහි අදහස් දැක් වු අධ්‍යපන අමාත්‍යවරයා කියා සිටියේ,අපි ආපු දවසේ ඉඳලා අලුත් දේවල් කරනවා.කළණ මිතුරු පොත් සුමිතුරු යන වැඩසටහනක් ආරම්භ කළා.ලංකාවේ වැඩියෙන් ම පොත් කියවපු ළමයින් 100ක් අපි චිනයේ යවනවා.දරුවන් වැරදි දේවල් වලින් වළක්වා ගන්න තමයි පොත් කියවන්න ඕන.කියවිම හැමෝටම පොදු අයිතියක් . දෙමළ පොත්වල තිබෙන දේවල් සිංහල ළමයිනටත් සිංහල පොත්වල තිබෙන දේවල් සිංහල ළමයින්ටත් මේනිසා කියවන්න ලැබෙනවා යැයි ඇමතිවරයා වැඩිදුරටත් පැවසිය.

මෙම ව්‍යාපෘතියේ උපදේශන කමිටුව මහාචාර්යය කේ.එන්.ඕ ධර්මදාස මහතා,මහාචාර්ය ජයදේව උයන්ගොඩ මහතා,මහාචාර්ය එස්.ජේ. යෝගරාජා මහතා ආචාර්ය සුනිල් විජේසිරිවර්ධන මහතා, බුද්ධදාස ගලප්පති මහතා සහ සිවගුරුනාදන් මහතා යන විද්වතුන් ගෙන් සමත්විත විය.

post add media course 01

Leave A Reply

Your email address will not be published.