උණුසුම් පුවත්
ජනාධිපතිවරණයට තාවකාලික හැඳුනුම්පත් නිකුත් කිරීම ඔක්තෝබර් 18 දා සිටතද වැසි පිලිබඳ අනතුරු ඇඟවීම් තවදුරටත්…කොළඔ ජාත්‍යන්තර පොත් ප්‍රදර්ශනය අද(20) සිට ආරම්භ වේ.ජගත් ඕසෝන් දිනය අදයිඅයහපත් කාලගුණය ඉදිරියටත්පක්ෂය හැරගිය ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රිවරු 5 දෙනෙකුට විරුද්ධව විනය පියවර ගැනිමට දයාසිරි සුදානම්පහල යාන් ඔය ව්‍යාපෘතියෙන් ඉඩම් අහිමි වූ ජනතාව අද (31) දහවල් හොරොව්පොතාන නගරයේදී උද්ඝෝෂනයක නිරත වූහ.යුද හමුදාපතිවරයා වශයෙන් මේජර් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා පත්කරයි.මොනම හේතුවක් නිසාවත් ශ්‍රී.ල.නි.පය -පොහොට්ටුවට දිය කරන්න අපි සූදානම් වෙන්නේ නෑ..දුමින්ද දිසානායකවියළි කාළගුණය නිසා දිස්ත්‍රික්ක 20 ක ජනතාව ජල හිඟයෙන් පීඩා විඳී..

දෙවුන්දර තුඩුවේ පිට පේදුරු තුඩුවට සාහිත්‍ය පාලමක් ග්‍රන්ථ පරිවර්ථන ව්‍යාපාතිය ආරම්භ වෙයි

0 307

ජාතික පුස්තකාල හා ප්‍රලේඛන සේවා මණ්ඩලය විසින් ග්‍රන්ථ ප්‍රකාශන ව්‍යාපෘති කිහිපයක් ක්‍රියාත්මක කරනු ලබන අතර මෙය පුළුල් කරමින් ශ්‍රි ලාංකේය ජාතින් අතර සාහිත්‍ය වර්ධනය කිරිම උදෙසා සිංහලෙන් ලියාවුණු සාහිත්‍ය කෘති දෙමළ භාෂාවෙනුත්,දෙමළ භාෂාවෙන් ලියාවුණු කෘති සිංහල භාෂාවෙනුත් පරිවර්තනය කිරිම ප්‍රධාන අරමුණ විම වස් මෙහි සමාරම්භක උළෙල අධ්‍යාපන අමාත්‍ය අකිල විරාජ් කාරියවසම් මහතාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශයේ දි පැවැති විය.

එහි අදහස් දැක් වු අධ්‍යපන අමාත්‍යවරයා කියා සිටියේ,අපි ආපු දවසේ ඉඳලා අලුත් දේවල් කරනවා.කළණ මිතුරු පොත් සුමිතුරු යන වැඩසටහනක් ආරම්භ කළා.ලංකාවේ වැඩියෙන් ම පොත් කියවපු ළමයින් 100ක් අපි චිනයේ යවනවා.දරුවන් වැරදි දේවල් වලින් වළක්වා ගන්න තමයි පොත් කියවන්න ඕන.කියවිම හැමෝටම පොදු අයිතියක් . දෙමළ පොත්වල තිබෙන දේවල් සිංහල ළමයිනටත් සිංහල පොත්වල තිබෙන දේවල් සිංහල ළමයින්ටත් මේනිසා කියවන්න ලැබෙනවා යැයි ඇමතිවරයා වැඩිදුරටත් පැවසිය.

මෙම ව්‍යාපෘතියේ උපදේශන කමිටුව මහාචාර්යය කේ.එන්.ඕ ධර්මදාස මහතා,මහාචාර්ය ජයදේව උයන්ගොඩ මහතා,මහාචාර්ය එස්.ජේ. යෝගරාජා මහතා ආචාර්ය සුනිල් විජේසිරිවර්ධන මහතා, බුද්ධදාස ගලප්පති මහතා සහ සිවගුරුනාදන් මහතා යන විද්වතුන් ගෙන් සමත්විත විය.

post add media course 01

Leave A Reply

Your email address will not be published.