උණුසුම් පුවත්
මොනම හේතුවක් නිසාවත් ශ්‍රී.ල.නි.පය -පොහොට්ටුවට දිය කරන්න අපි සූදානම් වෙන්නේ නෑ..දුමින්ද දිසානායකවියළි කාළගුණය නිසා දිස්ත්‍රික්ක 20 ක ජනතාව ජල හිඟයෙන් පීඩා විඳී..“කිරෙන් සපිරි දැයක්”- ජාතික වැඩසටහන අද ජනපති ප්‍රධානත්වයෙන්ලෝක විනාශය හෝ මුරුගසන්වරුසාව හෝ ඇති වුනේ නැත්තම්, මේ අවුරුද්දේ ජානාධිපතිවරණය තියනවා..මත්ද්‍රව්‍ය නිවාරණ සතිය නිමිත්තෙන් බන්ධනාගාර දෙපාර්තමේන්තුවෙන් පාගමනක්උතුරේ බෞද්ධ උරුමයන් රැුකදෙන මෙන් ඉල්ලා නයාරු ගම් වාසීන් සාමකාමී උද්ඝෝෂණයක..උපවාසය අත්හැරීමට රතනහිමියෝ තිරණය කරයි.අසාත් සාලිය – හිස්බුල්ලා ඉල්ලා අස්වීමේ ලිපි ජනපතිට.ත්‍රස්තවාදී සැකකරුවන්ගේ බැංකු ගිණුම් 41ක් අත්හිටුවයිඅත්බෝම්බ 13 ක් බදුරලියේ පාසලක් අසල.

ආර්ථීක බෝගයක් ලෙස කෝමාරිකා වගාව, ව්‍යාප්ත කිරිමට රජයේ අවධානය..

0 156

ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ පැවැත්වෙන රට වෙනුවෙන් එකට සිටිමු ජාතික සංවර්ධන වැඩ සටහනට සමගාමීව කෘෂි ව්‍යාපෘති දියුණු කිරීමේ වැඩසටහනක් ලෙස කෝමාරිකා වගාව ව්‍යාප්ත කෙරේ

ඖෂධීය ගුණයකින් යුත් ශාකයක් වන කෝමාරිකා වගාව ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ ප්‍රාදේශීය ලේකම් කොට්ඨාශ 13ක් කේන්ද්‍ර කරගෙන ආර්ථික බෝගයක් ලෙස වගා කරමින් කෝමාරිකා යුෂ පානය ජනතාව අතර ප්‍රචලිත කිරීම සඳහා ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ ආහාර සුරක්ෂිතතා වැඩසටහන යටතේ ගොවීන් දිරිමත් කිරීම, ගොවීන්ට නව තාක්ෂණය හඳුන්වාදීම, ග්‍රාම්‍ය ව්‍යවසායකයින් දිරිමත් කිරීම, ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ මේ දිනවල පැවැත්වෙන රට වෙනුවෙන් එකට සිටිමු ජාතික සංවර්ධන වැඩ සටහන මඟින් සිදුකරන බව ගොවිජන සේවා දෙපාර්තමේන්තුවේ ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ සහකාර ගොවිජන සේවා කොමසාරිස් ඩී. බී. ඇල්ලේපොල මහතා පවසයි.

කෝමාරිකා වගාව ආශ්‍රිතව යුෂ පානය ජනතාව අතර ජනප්‍රිය වී ඇති අතර කෝමාරිකා යුෂ පදනම් කරගෙන මේ වනවිට රූපලාවන්‍ය නිෂ්පාදනයන් වෙළඳපළට පැමිණ තිබේ. වෙළඳපළ ඉල්ලුමට සරිලන ලෙස නිෂ්පාදනයක් ලෙස දියුණු කිරීමට නම් කෝමාරිකා වගාව තවදුරටත් ගොවීන් අතර ප්‍රචලිත කළ යුතුය. මේ සඳහා ගම්පහ ගොවිජන සේවා මධ්‍යස්ථානය ගොවීන් දිරිමත් කිරීම සඳහා ක්ෂුද්‍ර මූල්‍ය ණය පහසුකම් ලබාදීම, සමෘද්ධි බැංකු ආශ්‍රිත ණය ලබාදීම දැනටමත් ආරම්භ කර තිබේ. රට වෙනුවෙන් එකට සිටිමු ජාතික වැඩ සටහන මඟින් තවදුරටත් මෙම වගාකරුවන්ට අවශ්‍ය තාක්ෂණික දැනුම, මාර්ගෝපදේශනය ලබා දීමට කටයුතු කරන අතර දිවයිනේ සෙසු දිස්ත්‍රික්කවල ද කෝමාරිකා වගාව දියුණු කිරීම සඳහා ගොවීන්ට අවශ්‍ය පහසුකම් ලබාදීමට කටයුතු කරන බව ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාලයේ ජාතික ආහාර සුරක්ෂිතතා වැඩ සටහන් අංශය අවධාරණය කරයි.

post add media course 01

Leave A Reply

Your email address will not be published.