උණුසුම් පුවත්
බාබර් සැලුන් සහ රුපලාවන්‍යගාර සඳහා මාර්ගෝපදේශයක් නිකුත් කරයි..ලබන සතියේ සිට සියලු පෞද්ගලික ආයතන වැඩ කිරීමට එකඟ වෙයි..දෛනික ජන ජීවිතය සහ ආයතනික ක්‍රියාකාරිත්වය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම මැයි 11 වැනිදා ඇරඹෙයි..ඇඳිරි නීතිය පිළිබද නවතම දැනුම්දීම..නාවික හමුදාව නිකුත් කර ඇති විශේෂ නිවේදනය..දුෂ්කරතාවයට පත්ව තිබෙන ජනමාධ්‍යවේදීන්,කලා කරුවන්,ස්වයං රැකියාවල නිරත වූ අය වෙනුවෙන් සහනයක් ලබාදීමට රජයේ අවධානය යොමු කෙරේකොරෝනා වෛරසය ආසාදිත මුළු රෝගින් සංඛ්‍යාව 188 වෙයි.කොවිඩ් -19 වෛරසය ආසාදනයෙන් සිදු වූ 06 වන කොරෝනා ආසාදිත මරණය වාර්තා වේ…නවතම ඇඳිරි නීති නිවේදනය..සුපිරි වෙළද සැල් හිමියන්ට තැපැල් දෙපාර්තමේන්තුවෙන් ආරාධනාවක්

තංගල්ල පැරණි බන්ධනාගාර ගොඩනැගිල්ල නාවික හමුදාව වෙත පැවරේ..

0

තංගල්ල පැරණි බන්ධනාගාරය නාවික හමුදාව වෙත පවරා දීම 2019 ඔක්තෝබර් මස 30 වන දින සිදු කෙරුණි.

ඒ අනුව, ලන්දේසි පාලන සමයේ ඉදිකරන ලද තංගල්ල බලකොටුව තුල පිහිටි මෙම බන්ධනාගාර ගොඩනැගිල්ල නාවික හමුදාව වෙත පැවරීමේ ලිපිය තංගල්ල ප්‍රාදේශිය ලේකම් කෞශල්‍යා ගලප්පත්ති විසින් බන්ධනාගාර පරිශ්‍රයේදී දකුණු නාවික විධානය භාර ආඥාපති, රියර් අද්මිරාල් කස්සප පෝල් වෙත භාරදෙන ලදී.

1775 වර්ෂයේදී ලන්දේසීන් විසින් තංගල්ල ප්‍රදේශයේ ඉදි කරන ලද මෙම බල කොටුව තුල ඇති ගොඩනැගිලි කිහිපයක් 19 වන ශතවර්ෂයේ මැද භාගයේදී බන්ධනාගාරයක් බවට පරිවර්තනය කර ඇත. තවද, මෙම බන්ධනාගරය 2017 වර්ෂය වන තුරුම නොවෙනස්ව පැවතුන අතර, 2017 නොවැම්බර් ‍03 වන දින තංගල්ල බන්ධනාගාරය අඟුනුකොළපැලැස්ස වෙත ගෙන යන ලදී.

මෙම ‍ගොඩනැගිල්ල නාවික හමුදාව වෙත පවරා ගැනීමෙන් අනතුරුව එය තංගල්ල පිහිටි ශ්‍රී ලංකා නාවික නෞකා ‘රුහුණ’ ආයතනය යටතේ මෙහි පෞරාණික වටිනාකම සුරැකෙන පරිදි නඩත්තු සහ පරිපාලන කටයුතු සිදු කිරීමට නාවික හමුදාව අපේක්‍ෂා කෙරේ.

post add media course 01

Leave A Reply

Your email address will not be published.