උණුසුම් පුවත්
බාබර් සැලුන් සහ රුපලාවන්‍යගාර සඳහා මාර්ගෝපදේශයක් නිකුත් කරයි..ලබන සතියේ සිට සියලු පෞද්ගලික ආයතන වැඩ කිරීමට එකඟ වෙයි..දෛනික ජන ජීවිතය සහ ආයතනික ක්‍රියාකාරිත්වය යථා තත්ත්වයට පත් කිරීම මැයි 11 වැනිදා ඇරඹෙයි..ඇඳිරි නීතිය පිළිබද නවතම දැනුම්දීම..නාවික හමුදාව නිකුත් කර ඇති විශේෂ නිවේදනය..දුෂ්කරතාවයට පත්ව තිබෙන ජනමාධ්‍යවේදීන්,කලා කරුවන්,ස්වයං රැකියාවල නිරත වූ අය වෙනුවෙන් සහනයක් ලබාදීමට රජයේ අවධානය යොමු කෙරේකොරෝනා වෛරසය ආසාදිත මුළු රෝගින් සංඛ්‍යාව 188 වෙයි.කොවිඩ් -19 වෛරසය ආසාදනයෙන් සිදු වූ 06 වන කොරෝනා ආසාදිත මරණය වාර්තා වේ…නවතම ඇඳිරි නීති නිවේදනය..සුපිරි වෙළද සැල් හිමියන්ට තැපැල් දෙපාර්තමේන්තුවෙන් ආරාධනාවක්

ඉන්දියාවේ හමුදා නිලධාරිනියන්ට අධිකරණයෙන් සුවිශේෂී තීන්දුවක්…

ඉන්දීය හමුදාවේ අණදෙන නිල දැරීම සඳහා ඉඩකඩ සැලසෙන පරිදි ඔවුනට ස්ථිර අධිකාරී තත්වය ලැබීමට සුදුසුකම් දෙමින් එරට ඉහළම අධිකරණය තීන්දුවක් දී ඇත.

එම තීන්දුවට අනුව උසස්වීම්, නිල දැරීම්, ප්‍රතිලාභ හා විශ්‍රාම වැටුප් ලැබීමේදී ඔවුන් පිරිමි නිලධාරීන් හා සම තැනට පත්වේ.

මේ කරුණ සම්බන්ධයෙන් දිල්ලි මහාධිකරණය දී තිබූ තීන්දුව වෙනස් කිරීම සඳහා ඉන්දීය ආණ්ඩුව කළ ඉල්ලීම ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් ප්‍රතික්ෂේප කරනු ලැබිණි.

හමුදාව තුළ සමානාත්මතාව ගොඩනැගීම කරා යන ගමනේ “දැවැන්ත පිම්මක්” ලෙස මෙම අධිකරණ තීන්දුව ඇගයීමට ලක්වේ.

මේ තත්ත්වය ළඟාකර ගැනීම සඳහා සේවයේ සිටින මෙන්ම විශ්‍රාම ගිය බොහෝ දෙනා ක්‍රියා කළහ. දැනට ඉන්දීය හමුදාව තුළ කාන්තාවන් බඳවා ගැනෙන්නේ කෙටි කාලීන සේවා අධිකාරිය යටතේ වන අතර නිලධාරියෙකුට සමස්ත සේවා කාලය සම්පුර්ණ කිරීම සඳහා වන ස්ථිර අධිකාරියට සුදුසුකම් නොලබයි.

ඒ අනුව මූලික වශයෙන් කාන්තාවන්ගේ සේවා කාලය වසර පහක් වන නමුත් එය දිගු කර ගැනීමේ අවස්ථා ද වේ. කෙසේවෙතත්, පිරිමි නිලධාරීන් ලබන වරප්‍රසාද එලෙසින්ම ඔවුන්ට හිමි නැත.

එය වෙනස් වන්නේ හමුදාවේ නීති හා අධ්‍යාපනික අංශවල පමණි. එම අංශවල නිලධාරිනියෝ 2008 වසරේ සිට ස්ථිර අධිකාරි සඳහා සුදුසුකම් ලබති.

කාත්නාවන්ට ස්ථිර අධිකාරී හිමිකර දීමට පසුගිය වසරේදී ඉන්දීය ආණ්ඩුව එකඟ වුවත් වයසින් වැඩි නිලධාරිනියන්ගේ කායික සීමාකම් හේතු ලෙස දක්වමින් වසර 14ට අඩු සේවා කාලයක් ඇති නිලධාරිනියන්ට පමණක් එය අදාළ වන බව කියා සිටියේය.

“කායික සීමා හා සමාජ ධර්මතා පිළිබඳ ගැටලුව සම්බන්ධයෙන් මධ්‍යම ආණ්ඩුවේ තර්ක නිලධාරිනියන්ට ඇති අවස්ථා නැති කිරීම සඳහා වන අතර එය කළඹන සුලු හා පිළිගත නොහැකි තත්ත්වයක්” යැයි තීන්දුව ප්‍රකාශයට පත් කරමින් විනිසුරු ඩී වයි චන්ද්‍රචුද් පැවසීය.

post add media course 01

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.