උණුසුම් පුවත්
තද වැසි පිලිබඳ අනතුරු ඇඟවීම් තවදුරටත්…කොළඔ ජාත්‍යන්තර පොත් ප්‍රදර්ශනය අද(20) සිට ආරම්භ වේ.ජගත් ඕසෝන් දිනය අදයිඅයහපත් කාලගුණය ඉදිරියටත්පක්ෂය හැරගිය ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රිවරු 5 දෙනෙකුට විරුද්ධව විනය පියවර ගැනිමට දයාසිරි සුදානම්පහල යාන් ඔය ව්‍යාපෘතියෙන් ඉඩම් අහිමි වූ ජනතාව අද (31) දහවල් හොරොව්පොතාන නගරයේදී උද්ඝෝෂනයක නිරත වූහ.යුද හමුදාපතිවරයා වශයෙන් මේජර් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා පත්කරයි.මොනම හේතුවක් නිසාවත් ශ්‍රී.ල.නි.පය -පොහොට්ටුවට දිය කරන්න අපි සූදානම් වෙන්නේ නෑ..දුමින්ද දිසානායකවියළි කාළගුණය නිසා දිස්ත්‍රික්ක 20 ක ජනතාව ජල හිඟයෙන් පීඩා විඳී..“කිරෙන් සපිරි දැයක්”- ජාතික වැඩසටහන අද ජනපති ප්‍රධානත්වයෙන්

උණ රෝගීන් සඳහා ඇස්ප‍්‍රින් ලබාදීම මාරාන්තික විය හැකිය.

0 261

සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් විශේෂඥ වෛද්‍ය අනිල් ජාසිංහ මහතා නිකුත් කර ඇති විශේෂ නිවේදනයට අනූව උණ රෝග සදහා ඇස්ප්‍රීන් ඇතුළු ප්‍රති ආසාත්මික වේදනා නාශක ඖෂධ භාවිතයෙන් වළකින ලෙස ජනතාවගෙන් ඉල්ලා සිටියි.

අද වන විට ඇතැම් දිස්ත්‍රික්ක වල ඩෙංගු රෝගය වාර්තා වීමේ පහළ යාමක් පෙන්නුම් කරන අතර සක්‍රීයව පවතින නිරිතදිග මෝසම් වර්ෂා තත්ත්වයත් සමග දිවයිනේ දිස්ත්‍රික්ක කිහිපයක ඩෙංගු රෝගීන් වාර්තා වීමේ ඉහල යාමක් පෙන්නුම් කරයි. විශේෂයෙන්ම කොළඹ, ගම්පහ, කළුතර, රත්නපුර, ගාල්ල සහ මාතර යන දිස්ත්‍රික්ක වලින් ඩෙංගු රෝගීන් වැඩි වශයෙන් වාර්තා වෙයි.

ඩෙංගු රෝගීන් ඇස්ප්‍රීන්, ඉබුප්‍රොෆේන්, ඩයික්ලෝෆිනැක් සෝඩියම් සහ මෙෆනමික් ඇසිඩ් වැනි ප්‍රති ආසාත්මික වේදනා නාශක ඖෂධ හෝ ස්ටිරෝයිඩ් ගණයට අයත් ප්‍රෙඩ්නිසිලෝන්, ඩෙක්සාමෙතසෝන් යන ඖෂධ භාවිතා නොකළ යුතුය. එබැවින් උණ රෝගී තත්ත්වයකින් පෙළෙන රෝගියෙකුට ඉහත දැක්වෙන ඖෂධ ලබාදීමෙන් වෛද්‍යවරුන් වැළකී සිටිය යුතු අතර, රෝගීන්ද තමාට
ඖෂධ පිළිබදව සැළකිලිමත් විය යුතුය.
පසුගිය දින වල මෙම ඖෂධ භාවිතා කල රෝගීන්ගේ රෝග උත්සන්න වීම් දිවයිනේ ප්‍රදේශ කිහිපයකින් වාර්තා වූ අතර උණ තත්ත්වයන්ට ඉහත ඖෂධ භාවිතා කිරීමේදී රෝගියා ඩෙංගු රෝගියෙකු නම් රෝගය උත්සන්න වීම මාරාන්තික වීමටද හැකිය.

post add media course 01

Leave A Reply

Your email address will not be published.